Inšpirácie s tehlovým obkladom a tehlovými dlažbami | Rustique blog | 4.12.2020

Zaujímavé fakty o dejinách tehliarstva na Slovensku

Zaujímavé fakty o dejinách tehliarstva na Slovensku

Ranné počiatky výroby tehál na území Slovenska sú veľmi nepresné. Prvá a najstaršia písomná zmienka o tehliarskej výrobe pochádza z roku 1437. Je zapísaná v registri mesta Bardejov a spomína sa v nej tehliar Zigelbruer. Predstavte si, že už v 16. storočí sa v tomto meste ročne vyrábalo od 30 000 do 50 000 tehál, no niekedy sa výroba priblížila takmer k 100 000 kusom.

 

Tehliarstvo na Slovensku
Drevená forma na tehly s kolkom St B, Pezinok, 18.-19. stor.; Železná raznica Rösslerovej tehelne s letopočtom 1895 a originál tehly, Pezinok.

Tehliarstvo na Slovensku v novoveku

Novovek sa v Uhorsku ohlásil vpádom Turkov, čo prinieslo radikálne zmeny v architektúre a v opevňovaní pevností. Nové trendy sa preto nemohli vyhnúť ani tehliarstvu. Tehla sa tak oficálne stala základným stavebným prvkom ako pri výstavbe nových protitureckých pevností, tak aj pri prestavbách starších opevnení.

S rozmachom tehliarstva sa o toto odvetvie začal zaujímať štát a postupne zaberal mestské a cirkevné tehelne. Produkcia tehál sa niekoľkonásobne zvýšila, zmenila sa tvarová škála výrobkov.

 

Počuli ste už o tzv. „imperiálnych tehlách“?

Ich dĺžka bola 30-31 cm a ich hrúbka 7-8 cm a sú dôkazom toho, že od polovice 16. st. sa v oblasti od Győru až po Viedeň stavali stavby na obranu proti Turkom, financované cisárskou pokladnicou. Menšie „obyčajné“ tehly sú známe len z obytných domov. Imperiálne tehly oproti obyčajným viedli čo do počtu vyrobených i spotrebovaných kusov.

 

Jedna maličká zaujímavosť, o ktorej ste možno netušili:

Na Slovensku je iba jeden jediný hrad, ktorý je postavený z tehál. Viete, ktorý to je?

Riešenie hádanky nájdete na konci článku ;)

 

A viete aké sú to značkované tehly?

V roku 2003 sa na Slovensku začalo systematické zhromažďovanie „signovaných“ - značkovaných tehál z rôznych objektov. Boli to unikátne tehly označené názvom a iniciálami tehelne, v ktorej boli vyrobené. Dnes dokonca existuje i tzv. Register tehliarskych značiek na Slovensku. Momentálne je v ňom zaradených 4500 kusov novovekých kolkovaných tehál od slovenských výrobcov.

Tehliarstvo na Slovensku
Zdroj: Kamperova kúria – vstup cez Výstavný pavilón Podhradie, Žižkova 16, pivnica SNM-AM, Žižkova 12

Smutným faktom zostáva, že zrejme nikdy nebude možné vypracovať kompletný zoznam tehliarov, ktorí v minulosti pôsobili na území Slovenska. Kvôli zlému stavu dochovania, nízkej kvalite tehál, nedostatku dobových prameňov a ich obmedzenému množstvu v našich archívoch.


Zaujíma vás, ako sa určuje vek tehly, či dátum jej výroby?

Faktorov je viacero:

- prvým je vek stavby (ak je známy), kde bola tehla nájdená,

- druhým sú rozmery tehly, ktoré boli v jednotlivých obdobiach normované,

- tretím a zároveň aj najspoľahlivejším faktorom veku je datovanie priamo na tehle alebo údaje zo zachovalých archívnych dokumentov o výrobe.

Zdroj: www.laterarius.sk

Vráťme sa k našej hádanke ->

Odpoveď: Jediný tehlový hrad v SR je hrad PARIČ v okrese Trebišov.

Pokiaľ sa vám články s historickým obsahom páčia, napíšte nám na našom facebooku a my pripravíme ďalšie. História tehly je krásna a treba si ju pripomínať.

-----------

My v Rustique sme sa nechali inšpirovať našimi predkami. Tehly a tehlové obklady sú 100% prírodné, ekologické a vyrábané výlučne z hliny a minerálnych pieskov. Našou doménou sú exkluzívne lícové tehly, tehlové obklady rustikálneho aj moderného štýlu, klinkery a pálené tehlové dlažby. Máme v ponuke viac ako 600 farebných odtieňov tehál rôznych štruktúr a rozmerov vhodných ako do interiéru, tak aj do exteriéru, nahliadnite do galérie.

Či už staviate, plánujete prerábku alebo iba potrebujete zmenu, prejdite si pokojne našu galériu, realizácie a nechajte sa inšpirovať od našich spokojných klientov.

Máme najväčší showroom lícových tehál v strednej Európe. Neváhajte nás navštíviť. Radi vám poradíme.

Toto by vás tiež mohlo zaujímať

Tehličkové idey pre tú najkrajšiu jarnú záhradu: Tieto Rustique riešenia vás nadchnú!

Poďte sa s nami pozrieť na realizácie, ktoré vniesli do príbytkov nevídaný šmrnc a nápad. Tehlová príjazdová cesta alebo netradičné vyvýšené záhon

Ukázať viac

Nový „dress code“ pre váš domov? Trendmi roka 2022 žije aj RUSTIQUE!

Udržateľnosť a používanie prírodných materiálov rezonuje naplno aj vo svete architektonického dizajnu. Vytvorte si funkčný, praktický a zároveň útulný domov, ktorý vám poskytne bezpečnú náruč. Nechajte prírodu vstúpiť

Ukázať viac

Sviatky ako zo škatuľky: tehlové variácie vykúzlia čarovnú vianočnú atmosféru!

Ako ozdobiť krb alebo ako zaradiť do vašej vianočnej výzdoby originálne doplnky z tehly? Načerpajte inšpiráciu pre vaše bývanie a vytvorte si doma vrúcnu vianočnú atmosféru spolu s RUSTIQUE!
 

Ukázať viac

Cover photo

Katalóg

Inšpirujte sa naším katalógom Rustique

Vezmite si inšpiráciu so sebou! Stiahnite si katalóg!

Každoročne vám s radosťou a nadšením pripravujeme nový katalóg RUSTIQUE. Dbáme na to, aby sme šli s trendmi, je pre nás dôležité prinášať do vašich domovov módne hity v rámci tehál. Naše katalógy sú obšírne a plné inšpiratívnych variácií, z ktorých si vyberie každý milovník tehál. Nadchnite sa spolu s nami!

Stiahnite si náš katalóg!